Vezérigazgató – MobilPort Kft.
Az alkotó tevékenységet szereti a legjobban Havasi Zoltán, a MobilPort kft. tulajdonosa, aki oktatástechnológiai módszertannal segít elsajátítani az idegen nyelvet. A Click4Skill megtanít angolul gondolkozni, a nyelvtanulás pedig követhetővé és mérhetővé válik az applikációnak köszönhetően.
Mi kellett ahhoz, hogy lépj és saját vállalkozásod legyen?
Öt hónapig dolgoztam alkalmazottként, de kicsit kreatívabb voltam a többieknél, és ez inkább hátránynak bizonyult, mint előnynek. Azt gondoltam, ha valaki jól dolgozik, és vannak ötletei, azt megbecsülik. Talán naiv voltam.
De fiatalon ez belefér, nem?
Persze! Ráadásul a vállalkozás ötletét annak a cégnek a vezetője adta, amelynél dolgoztam – igaz, az egész egy félreértésből adódott, amikor a jövőképemet szerettem volna megtervezni, ő úgy értelmezte, hogy biztosan céget szeretnék alapítani. Alkalmasnak tartott rá, és ezzel elültette a fülemben a bogarat a saját vállalkozásról.
A családom részéről eleinte nem volt egyöntetű a fogadtatás: apukám kevésbé, anyukám viszont száz százalékosan- támogatott a saját vállalkozás létrehozásában. Később a sors úgy hozta, hogy bár nem szerettem volna szüleim nyomdokaiba lépni, de apukám halála után mégis úgy éreztem, tisztelgek az emléke előtt azzal, ha én is mérnök leszek, mint ő. Ekkor azonban már megvolt az első vállalkozásom is, melyet öt év után eladtam.
A MOHAnet a negyedik, a Mobilport az ötödik vállalkozásod, miért adtad el a többi céget?
Azért, hogy a céljaimat megvalósítsam. Az alkotó tevékenységet szeretem a legjobban, innovatív, fejlesztő vállalkozás vagyunk, ami nem csupán a szoftver, hardver anyagainkban jelenik meg, hanem a marketing területén is, pl. képregény formájában közöljük az információkat. Egy művészi iskolát is elvégeztem a Műszaki Egyetem előtt, innen jött az inspiráció. A MOHAnet Zrt.-t 2006-ban alapítottam meg, nemrég pedig a MobilPort Kft.-t hoztam létre.
Most mivel foglalkozol pontosan?
Távfelügyeleti aggregátor cég vagyunk, de nem a klasszikus értelemben, inkább azt mondanám, a tárgyak vagy a dolgok internetével foglalkozunk.
A hétköznapi életben ez mit jelent, tudnál példát mondani?
A legegyszerűbb példa: egy idős ember folyamatosan méri a vérnyomását, az adatokat pedig megmutatja a háziorvosának. Mi azt is mérni tudjuk, hogy amikor magas volt az illető vérnyomása, éppen milyen idő volt, mennyi folyadékot ivott, stb. Ha tehát az orvos pontosan látja a körülményeket, akkor sokkal hamarabb tudja megadni a választ arra, hogy mire kell figyelnie a páciensnek.
És mindezt egy készülékkel méritek?
Igen, alkalmazás specifikus mobiltelefonokat gyártunk, azt is szoktam mondani, hogy a MOHAnet a “mobiltelefonok úri szabósága”: egy adott munkakörre vagy képességre gyártunk mobilt.
Tehát embereket és tárgyakat már össze tudtatok kötni, és akkor jöttek képbe az immateriális javak?
Valaki egyszer megkérdezte, hogy a mi technológiánk csak erre alkalmas? Immateriális javakat nem tudunk felügyelni? Én úgy voltam vele, hogy megpróbálom, és kidolgoztunk rá egy módszertant.
A Click4Skill oktatástechnológiai módszertannal nagyot léptél előre, az angol nyelvű applikáció a Zsolnai rendszert követi. Miért?
Én is a Zsolnai-féle alternatív pedagógiai módszerrel tanultam. A pszichológus annak idején nem talált alkalmasnak a hagyományos iskolára, állítólag hiperaktív voltam. Ebben a rendszerben pedig a mai napig hiszek: beszéddel, látással, hallással, szaglással, tapintással tanultunk, arra alapozva, hogy egy adott kérdésre valamelyik érzékszervünk biztos bekapcsol. Ezért is neveztük el Click4Skill-nek az okostelefon-applikációt, mert négy érzékszervünk működik miközben nyelvet tanulunk, egyedül a szaglást kellett kizárni.
Erre a módszerre nem vonták fel a szemöldöküket a nyelvtanárok?
Volt, aki igen, de ebben az esetben egy egyszerű kérdést teszek fel: melyik a leggyakoribb angol szó? Szerinted?
Kötőszavakban gondolkozom…
Az “and”, és ezt eddig szinte senki nem találta el. Mi úgy építettük fel a Click4Skill tananyagát, hogy fogtunk tíz bestsellert – Pl. a Harry Pottert, a Sherlock Holmes-t vagy a Bibliát -, és a szavak előfordulásának gyakorisága alapján leválogattuk. A nyelvtani szerkezetek alapján pedig összeállítottunk tízezer mondatot és tízezer szót. A program úgy van kialakítva, hogy addig gyakorolhatok, amíg meg nem tanulom. Ez egy platform, soha nem termékben gondolkoztunk, a tananyag így bármikor cserélhető.
Nekem fontos, hogy a kollégáim is szenvedélyesek legyenek a maguk területén, legyen az a szoftverfejlesztés vagy a marketing.
Miért pont a nyelvtanulásban újítottál?
A legtöbb termékünk mögött igaz történet áll, nem is terveztük eredetileg piacra dobni, bizonyos értelemben magunknak csináltuk. A munkatársaim nyelvi képzését szerettük volna ezáltal biztosítani, ezért is fejlesztettük ki. Tavaly augusztusban a kollégáimnak feltöltöttük az Android áruházba, így publikussá vált és elkezdték letölteni mások is. Kiderült, hogy a Click4Skill széles körben működik, több száz levelet kaptunk már. Ma több mint 15 ezer felhasználónk van.
Sikeres lett a termék?
Igen, és talán azért, mert nagyon egyszerűvé tettük a nyelvtanulást. A tartalomra és a tematikára fektettük a hangsúlyt. A tudást mérni is tudjuk, ez a weboldalon követhető. Azt is kiemelném, hogy a tanulás a Clik4Skillnek köszönhetően játékként is felfogható, miközben ténylegesen komoly tudásra teszünk szert. A másik előnye, hogy, az üresjáratokat is ki tudjuk használni, pl. utazás vagy fürdés közben is tanulhatunk.
Mire vagy a legbüszkébb?
Édesanyám negyvenöt éve tanul angolul és mindig a nyelvtanra fektette a hangsúlyt, nem magára az idegen nyelvre. Most a Click4Skill toplistáján jelenleg ő a második, hatvannyolc évesen.
Illetve, hogy iskolákba is eljutottunk a nyelvoktató applikációnkkal.
Mivel tudod motiválni az iskolásokat?
Meghirdettünk egy versenyt – eddig kb. 250 iskola csatlakozott –, mely fél évig tart. Aki a legjobb eredményt éri el, értékes ajándékot kap. A cél azonban az, hogy a fiatalok megtanuljanak angolul gondolkozni. Időközben pedig elkészült a német verzió is. Ezt Click Németnek hívják.
Mi a legfőbb erősséged?
Talán az, hogy sok dolgot korszerűsítettünk, folyamatosan innoválunk, és szeretek különlegeset alkotni. Már nincs szükségem visszaigazolásra sem - korábban kishitűbb voltam. Nálunk a marketing anyagoktól kezdve, a szoftvereken át minden változik a céggel együtt. Emögött azonban egy erős csapat áll, a munkatársaim is sikerorientáltak, a cégnél szinte nincs fluktuáció.
Milyen értéket tartasz fontosnak egy példaképnél?
Példaképeknél szerintem egyet kell kiemelni: van-e bennük szenvedély valami iránt. Nekem például az is fontos, hogy a kollégáim is szenvedélyesek legyenek a maguk területén, legyen az a szoftverfejlesztés vagy a marketing.
Ha szeretné, hogy Havasi Zoltán legyen az Év Példaképe 2014 közönségdíjasa, szavazzon rá!
A példaképre a szavazás oldalán tud érvényes szavazatot leadni, az interjú alatt lévő Like gomb nem egyenlő a szavazással.
Kommentek